Mis on NZD (Uus-Meremaa dollar)?

Uus-Meremaa dollar (NZD- New Zealand dollar) on Uus-Meremaa valuuta. NZD koosneb sajast sendist ning seda esitatakse tihtipeale sümboliga $ või NZ$, et seda eristada teistest valuutadest, mis põhinevad dollaril. Seda raha kasutatakse ka Cooki, Niue, Tokelau ja Pitcairni saatel. Uus-Meremaa dollarit kutsutakse sageli ka kiiviks (kiwi), kuna kiivi on nende rahvuslind ning ta on ka ühedollarisel mündil.

 

Uus-Meremaa dollari mõistmine

Uus-Meremaa valuutat tuntakse kui Uus-Meremaa dollarit. Valuuta dekaliseerimine (jagunemine sajaks sendiks) toimus aastal 1967, kui Uus-Meremaa dollar asendas Uus-Meremaa naela kursiga kaks dollarit ühe naela vastu. Algselt kinnitatud Ameerika Ühendriikide dollariga, läbis Uus-Meremaa dollar sarja muutusi fikseeritud vahetuskursis, kuni 1985. aasta märtsini, mil lasti valuutal vabalt ujuda.

 

Uus-Meremaa dollari ajalugu

Uus-Meremaa valuutal on olnud pikk ajalugu 160 aasta jooksul. 1800ndatel aastatel kasutas Uus-Meremaa enda münte ja pangatähti isegi enne kui Briti valuuta oli seaduslik valuuta. Siiski ei tehtud enne midagi ametlikuks kuni aastani 1933, kui Uus-Meremaa andis välja enda esimesed ametlikud mündid, mis põhinesid Briti naelal, šillingil ja pennil. Esimestel müntidel olid pildid kohalikkudest lindudest ja teisel pool Briti monarhide portreed, traditsioon, mis on siiani jätkunud.
Aastal 1934, kui asustati Uus-Meremaa reservpank, sai sellest ainuke pangatähtede pakkuja. Algsetel pangatähtedel olid erinevad disainid, sealhulgas ka kiivi (lind), rahva vapp, Maori kuningas Tawhiao ja Fiordlandi Mitre mäetipp. Kulus veel 30 aastat enne, kui reservpank asendas naelad, šillingid ja pennid tegelike dollarite ja sentidega. Ainuüksi aastal 1967 trükkis pank 27 miljonit uut pangatähte ja 165 miljonit uut münti.

NZD valuutal on olnud pikk ning värvikas ajalugu ning peale esmakordset väljaandmist on mitmeid kordi muudetud selle trükitud disaini. Aastal 1992 eemaldati kuninganna Elizabeth´i pildid, et kujutada silmapaistvaid Uus-Meremaa kodanikke nagu näiteks Edmund Hillary, Kate Sheppard, Apirana Ngata ja Ernest Rutherford ning tagaküljel kujutati kohalikke linde ja taimi.

Alates aastast 1999, on Uus-Meremaa valitsus valmistanud polümeerist või plastikust versioone Uus-Meremaa dollaritest, mis on teinud raha võltsimise keerulisemaks. Lisaks suurendab polümeerkompositsioon rahatähe pikaealisust. On hinnatud, et polümeerist rahatäht kestab neli korda kauem kui tavalised linased või paberist rahatähed. Samuti võib polümeerist tehtud rahatäht läbi käia pesumasinast ilma, et selle materjal kahju kannataks. Aastal 2016 oli valuutal kõige värskem uuendus, mis tõi kaasa veelgi erksamad värvid ja uuendatud turvaelemendid.

 

NZD/USD forexi turul

NZD/USD paari väärtus on noteeritud üks Uus-Meremaa dollar X USA dollari kohta. Näiteks, kui paariga kaubeldakse 1.50 peal, siis tähendab see seda, et on vaja 1.5 USA dollarit, et osta üks Uus-Meremaa dollar.

NZD/USD paari mõjutavad tegurid, mis mõjutavad Uus-Meremaa dollari väärtust ja/või USA dollari väärtust üksteisele ja teiste valuutade suhtes. Seetõttu mõjutab Uus-Meremaa reservpanga ja föderaalreservi vaheline intressimäärade erinevus nende valuutade väärtust üksteisega võrreldes. Kui föderaalreserv sekkub avatud turu tegevustesse, et teha USA dollarit tugevamaks, näiteks NZD/USD ristkurss võib langeda tänu USA dollari tugevnemisele, kui võrrelda Uus-Meremaa dollariga.

Uus-Meremaa dollarit peetakse carry tehingu valuutaks, kuna see on suhteliselt kõrge painduvusega valuuta nii, et investorid tihtipeale ostavad Uus-Meremaa dollareid ning rahastavad sellega madalama paindlikkusega valuutasid nagu näiteks Jaapani jeen või Šveitsi frank. Selle tõendusmaterjal oli levinud finantsilise kriisi ajal, kui NZD langes Jaapani jeeni suhtes ligi 50%. Kui volatiilsus kasvas lõdvendasid investorid neid carry tehinguid ning NZD oli üks paljudest kõrge paindlikusega valuutadest, mis kukkus aastatel 2008 ja 2009.

NZD/USD´l kaldub olema positiivne korrelatsioon naabrile, Austraalia dollarile (AUD/USD).

Muud faktorid, mis mõjutavad Uus-Meremaa dollarit on piimatoodete hinnad ning turistid. Uus-Meremaa on maailma suurim täispiimapulbri eksportija, mis tähendab seda, et kui piima hind tõuseb, siis läheb Uus-Meremaa majandusel tõenäoliselt hästi, mis seeläbi tõstab ka valuutat. Turism on teine põhiline tegur Uus-Meremaa majandusele nii, et kui turistid palju Uus-Meremaad külastavad, läheb majandusel hästi ning see mõjutab ka valuuta hinda.