Mis on Plaza kokkulepe?

Plaza kokkulepe (Plaza Accord, teatud ka kui Plaza Agreement) on 1985. aasta kokkulepe G-5 riikide – Prantsusmaa, Saksamaa, Ameerika Ühendriigid, Ühendkuningriik ja Jaapan – vaheline leping, et manipuleerida valuutakursse, vähendades USA dollari relatiivsust Jaapani jeeni ja Saksa marga suhtes.
Plaza kokkuleppe eesmärgiks oli korrigeerida kauplemise tasakaalu puudumist USA ja Saksamaa ning USA ja Jaapani vahel, kuid see parandas kaubandusbilansi ainult eelnevaga.

 

Plaza kokkuleppe selgitus

Plaza kokkulepe tõi kaasa jeeni ja Saksa marga väärtuse dramaatilise tõusu dollari suhtes. Dollar langes väärtuses lausa nii palju kui 50% jeeni ja Saksa marga suhtes. Sellele kirjutati alla New Yorgis 22.septembril, 1985 aastal ja sai nime selle järgi, kus seda allkirjastati – Plaza hotell.

 

Plaza kokkuleppe eesmärk

Plaza kokkulepe pidi USA dollarit alla suruma ning USA, Jaapan ja Saksamaa nõustusid teatud meetmete rakendamisega, et see nii ka juhtuks. USA puhul oli plaanis, et see vähendaks föderaalset puudujääki, Jaapan pidi rahapoliitikat lõdvendama ning Saksamaa pidi rakendama maksukärpeid.

Plaza kokkuleppele jõudmine – aastatel 1980-1985 – tõstis USA dollari jeeni, Prantsuse marga, Saksa marga ja Briti naela suhtes üle 50%. Tugev dollar pani surve peale USA töötlevale tööstusele, põhjustades paljude suurte ettevõtete nagu Caterpillar ja IBM vahele astumist – seetõttu tuli Plaza kokkulepe.

 

Plaza kokkuleppe asendamine

Teine kokkulepe, Louvre kokkulepe allkirjastati aastal 1987, et peatada dollari jätkuv langus. Plaza kokkuleppe tahtmatuks tagajärjeks oli see, et see põhjustas Jaapani kaubanduse suurendamist ja investeerimist Ida-Aasiaga, tehes selle vähem USA´st sõltuvaks.

Louvre kokkuleppele kirjutati alla Pariisis 22.02.1987. USA ja Jaapan hoidsid oma rahalisi lubadusi ning viis riiki nõustusid vahele astuma, kui nende valuutad peaksid liikuma väljapoole määratud vahemikku.

 

Jaapan ja Plaza kokkulepe

Plaza kokkulepe tugevdas Jaapani kohalolekut kui oluline mängija rahvusvahelisel turul. Kuid siiski võib tõusev jeen tuua kaasa majanduslanguse surve Jaapani majandusele. Tugev jeen viis suurema ekspansionistliku rahapoliitikani, mis aitas kaasa 1980ndate aastate varade mulli lõhkemisele. Selle tulemusena 1990ndatel ja 2000ndatel aastatel koges Jaapan kauakestvat perioodi madala kasvu ja deflatsiooniga.

Seega aitas Plaza leping levitada Jaapanis “kaotatud kümnendit (lost decade)”. Kokkulepe luhtus aitamaks USA-Jaapani kaubandusbilansi defitsiidi vähendamist, kuigi see vähendas USA defitsiiti teiste riikidega. USA kaubad said nüüd paremini konkureerida rahvusvahelistel turgudel, kuid Jaapani impordipiirangud tegid siiski raskeks USA kaupade edukaks muutmise.