Parimad kauplejad lihvivad oma oskusi läbi praktika ja distsipliini, viies läbi eneseanalüüsi, et näha mis juhib nende kauplemist ning õppida, kuidas hoida võrrandist eemal hirmu ja ahnust. Ka eksperdid võivad leida mõned nipid, mis aitavad teha targemaid ja kasulikumaid tehinguid.

 

Defineeri oma eesmärgid ja vali kokkusobiv kauplemise stiil

Enne ükskõik millise reisi algust, on hädavajalik, et sul oleks idee oma sihtkohast ning sellest, kuidas sinna jõuda. Järelikult on äärmiselt vajalik silmas pidada selgeid eesmärke ning seejärel tagada, et sinu kauplemismeetod suudab neid eesmärke saavutada. Igal kauplemisstiilil on erinev riskiprofiil, mis nõuab teatud lähenemisviisi ning suhtumist, et edukalt kaubelda. Näiteks kui sa ei suuda magada nii, et turul on avatud positsioon, siis peaksid kaaluma päevast kauplemist. Kuid teisest küljest, kui sul on finantsi, mille puhul arvad, et saad kallinemisest kasumit mõne kuu jooksul toimunud kaubandusest, siis võid hoopis olla pigem positsiooni kaupleja. Lihtsalt ole kindel, et sinu isiksus sobiks sinu poolt valitud stiiliga. Isiksuse mittesobivus toob endaga kaasa stressi ja teatavaid kaotusi.

Vali maakler, kes pakub sobivat kauplemisplatvormi

Korrektse maakleri valimine on väga tähtis. Sa pead teadma iga maakleri strateegiat ja seda kuidas nad turul tegelevad. Näiteks kauplemine börsivälisel turul või hetketurul on erinev börsil põhineval turul kauplemisest. Veendu ka, et sinu maakleri kauplemisplatvorm sobib analüüsi jaoks, mida sa teha soovid. Näiteks, kui sulle meeldib kaubelda Fibonacci numbritega, siis veendu, et maakleri platvorm suudab joonistada Fibonacci jooni. Hea maakler, kellel on kehv platvorm või hea platvorm kehva maakleriga võib olla probleemiks. Veendu, et saad mõlemast parima.

Vali metoodika ja ole järjepidev

Enne kui sisened kauplejana turgu, peab sul olema mõningane ettekujutus sellest, kuidas teed otsuseid, et teostada oma tehinguid. Sa pead teadma, millist informatsiooni sa vajad, et teha asjakohane otsus kaubandusse sisenemise või sellest väljumise kohta. Mõned inimesed otsustavad vaadata majanduse põhialuseid ja tabeleid, et teha kindlaks parim aeg kaubanduse teostamiseks. Teised kasutavad ainult tehnilist analüüsi. Olenemata sellest, millise metoodika sa valid, ole järjekindel ja veendu, et sinu metoodika on kohanemisvõimeline. Sinu süsteem peaks sammu pidama turu muutuva dünaamikaga.

Vali hoolikalt oma sisenemise ja väljumise ajakava

Paljud kauplejad satuvad segadusse vastuolulise teabe pärast, mis ilmneb tabelite vaatamisel erinevates ajakavades. See mis nädalases tabelis näib ostuvõimalusena, võib tegelikult olla müügisignaal päevasiseses tabelis. Seega, kui võtad oma põhilise kauplemissuuna iganädalasest tabelist ja kasutad päevasisest tabelit sisenemise ajastamiseks, siis sünkroniseeri need kaks. Teisisõnu, kui nädalane tabel annab sulle ostmise signaali, siis oota kuni päevasisene tabel samuti seda signaali kinnitab. Hoia oma ajastamine sünkroonis.

Arvuta oma oodatavus

Oodatavus on valem, mida kasutad, et kindlaks määrata kui usaldusväärne sinu süsteem on. Sa peaksid ajas tagasi minema ja mõõtma kõik oma tehingud, mis olid võitjad versus kaotajad, seejärel tee kindlaks kui kasulikud olid sinu võitvad tehingud versus kui palju sinu kaotatud tehingud kaotasid.
Heida pilk enda kümnele viimasele tehingule. Kui sa pole veel tegelikke tehinguid teinud, siis mine tagasi enda skeemi juurde, kus sinu süsteem oleks määranud, et peaksid sisenema ja seejärel välju tehingust. Määra kindlaks, kas oleksid jäänud kasumisse või kahjumisse. Kirjuta need tulemused üles. Liida kokku oma võidetud tehingud ja jaga vastus võitvate tehingute summaga. Siin on valem:

Näide: Kui sa tegid 10 tehingut, millest 6 olid võitvad ja 4 kaotavad, siis sinu võidu suhte protsent oleks 6/10 või 60%. Kui sinu kuus tehingut teenisid 2400 eurot, siis sinu keskmine võit oleks 2400/6 = 400 eurot.
Kui sinu kaotused olid 1200 eurot, siis sinu keskmine kaotus oleks 1200/4 = 300 eurot. Rakenda need tulemused valemile ja sa saad E= [1+ (400/300)] x 0.6 – 1 = 0.40 või 40%. Positiivne 40% oodatavus tähendab, et sinu süsteem teeb pikaajaliselt kasumit 40 senti ühe euro pealt.

Keskendu oma tehingutele ja õpi armastama väikeseid kaotusi

Kui oled oma konto rahastanud, siis kõige olulisem asi, mida meeles pidada on see, et sinu raha on ohus. Seetõttu ei tohiks see raha olla selline, mida vajad enda regulaarseteks elamiskuludeks. Mõtle oma kauplemisrahast nagu näiteks puhkuserahast. Kui puhkus on lõppenud, on sinu raha kulutatud. Suhtu kauplemisse samamoodi. See valmistab sind vaimselt ette väikeste kahjumite aktsepteerimiseks, mis on riski juhtimisel võtmetähtsusega. Keskendudes enda tehingutele ja aktsepteerides väikeseid kaotusi, mitte pidevalt lugedes omakapitali, oled palju edukam.

Loo positiivse tagasisideme silmused

Positiivse tagasiside silmus luuakse hästi teostatud kaubanduse tulemusena vastavalt sinu plaanile. Kui kavandad tehingut ja selle hästi läbi viid, siis moodustad positiivse tagasisideme mustri. Edu toob kaasa edu, mis omakorda toob kaasa ka usalduse, eriti kui tehing oli kasumit andev. Isegi kui võtad väikese kaotuse, kuid teed seda vastavalt kavandatavale tehingule, siis lood sa positiivse tagasiside silmuse.

Tee nädalavahetusel analüüs

Nädalavahetusel, kui turud on suletud, õpi nädalaseid graafikuid, et otsida mustreid või uudiseid, mis võivad sinu tehinguid mõjutada. Võib-olla teeb muster double top-i ja eksperdid ning uudised viitavad turu ümberpööramisele. See on refleksiivsus, kus muster võib julgustada eksperte, kes seejärel tugevdavad mustrit. Objektiivsuse valguses teed enda parimad plaanid. Õpi olema kannatlik.

Pea kirjalikku dokumentatsiooni

Trükitud dokument on hea õppevahend. Trüki välja graafik ja loetle üles kõik tehingu põhjused, sealhulgas ka peamised alused, mis sinu otsuseid mõjutavad. Märgi diagrammi enda sisenemised ja väljumised. Tee graafikusse asjakohaseid märkusi, sealhulgas ka emotsionaalsed põhjused. Kas sa sattusid paanikasse? Muutusid liiga ahneks? Kas olid ärevil? Alles siis kui saad enda tehinguid objektiivselt vaadata, arendad enda vaimset kontrolli ning distsipliini, et läbi viia otsuseid enda süsteemi järgi, mitte põhinedes enda harjumustele või emotsioonidele.

Lõpetuseks

Ülaltoodud sammud viivad sind kauplemise struktureeritud lähenemisviisile ning peaksid aitama sul saada täpsemaks kauplejaks. Kauplemine on kunst ja ainus võimalus üha rohkem pädevaks saada, on läbi järjekindla ja distsiplineeritud praktika.