Mis on automaatne täitmine?
Automaatne täitmine (automatic execution) on meetod tehingute läbiviimiseks ilma, et neid peaks käsitsi sisestama. Automatiseeritud süsteemid lubavad valuutaga kauplejatel kasutada ära kauplemise signaale, et osta või müüa varasid igal ajal, nii päeval kui ka öösel. Tellimusi saab täita automaatselt põhinedes erinevatele tehnilistele näitajatele ja kaubanduse süsteemidele. Neid automatiseeritud süsteeme saab kujundada erinevate signaalidena, et läbi viia ostmist või müümist ilma, et peaksid ise tehinguid jälgima ja käsitsi läbi viima.
Automaatse täitmise lahti seletamine
Automaatne täitmine on levinud, kuna kauplemise süsteemid kasvavad jätkuvalt peenemaks ja keerulisemaks. Kuna välisvaluuta (FX) turud kauplevad 24 tundi päevas, aitavad need automatiseeritud algoritmid kindlustada seda, et kaupleja ei jää ilma kasumit teenivatest võimalustest. Spetsiifiliste signaalide käivitamine erinevate tehniliste näitajatega, nagu nendega, mis põhinevad hinnal, mahul ja teistel kriteeriumitel, võivad olla kauplejale abiks.
Automaatne täitmine laseb kiirelt läbi viia tellimuste ja hulga samaaegsete tellimuste täitmist. See süsteem sisestab ning täidab tellimusi, isegi kui see võimalus tekib tavaliste tööaegade tundide jooksul. Kuna forexi turud kasvavad mahult ja mõjuvad uudised liiguvad ringi palju kiiremini, siis võib käsitsi kauplemine olla aeglane, kalduda vigadele ja olla ettevõtete jaoks kallis, eriti kiirel turul. Kiire turg on see, mis kogeb ebatavaliselt kõrgeid muutlikkuse leveleid, mis on kombineeritud ebatavaliselt tiheda kauplemisega. Need kiired turud tihtipeale ajendavad kaitselüliteid, mis peatavad või limiteerivad turul kauplemist. Kaitselülitid peatavad ajutiselt kauplemist valuutas või üksikväärtpaberites, kui hinnad tabavad eelnevalt määratletud komistuskive.
Automaatse täitmise häire
Kuigi automaatne täitmine saab aidata kauplejatel kasumit teenida väikestest võimalikest ajavahedest, võivad need samuti olla ka häirivad. Kuna automaatseid tehinguid saab läbi viia nii kiiresti, siis võivad turud olla mõjutatud tõsistest häiretest ja kõrvalekalletest. Turu häire on situatsioon, kus turud ei toimi enam tavapärast moodi ning tüüpiliselt iseloomustab seda kiire ja märkimisväärne turu halvenemine.
Näiteks 6. mail, aastal 2010, langes Dow Jones Industrial Average (DJIA) umbes üheksa protsenti kõigest kümne minuti jooksul. Paljud automaatsed süsteemid astusid tehingutest välja, kuid siiski kustutas turg suure osa sellest langusest enne, kui see sulgus. See häire sai tuntuks kui 2010 Flash Crash ja usutakse, et see põhjustas automaatse täitmise tõttu suure ulatuse.
Automaatse kauplemise seadistamine
Automatiseeritud süsteemidel on palju erinevaid kauplemise tehnikaid. Enamus kauplejaid kasutavad kombinatsiooni mitmest indikaatorist, tehnilisest ja fundamentaalsest analüüsist. Erinevaid kaardistamise mustreid, kauplemise hindu ja mahtu saab paika sättida, et ajendada positsioonide avamist ja sulgemist. Detailseid ja keerukaid strateegiaid saab määratleda põhinedes tehnilisele analüüsile ning seejärel programmeerida, et need erinevad näitajad põhineksid automaatselt.
Kuigi tehniline analüüs on kergelt automatiseeritav, peavad kauplejad siiski olema ettevaatlikud, kui kasutavaid neid süsteeme. Tehnilised indikaatorid ei pruugi olla kehtivad, kui fundamentaalsed konditsioonid järsult muutuvad. Mõned ühised põhianalüüsi suhtarvud hõlmavad võla ja omakapitali suhet, finantsvõimendust ning hinna ja tulu suhet. Näiteks kui toimuvad sellised sündmused, mis võivad volitada kauplemise vältimist kindlal turul, siis töödeldakse ikkagi automatiseeritud tellimusi ilma inimese sekkumiseta.
Mõned võimalikud automaatse täitmise seaded:
• Ootel tehingukorraldus (limit order) on ostmise või müümise tehing, mis toimub kindlaksmääratud kogusele aktsiatele ja ettenähtud piirhinna või paremaga.
• Tehingukorraldus positsiooni sulgemiseks (stop loss order) on disainitud limiteerimaks investori väärtpaberite positsiooni kahjumit ning võib töötada lühikeste ja pikkade positsioonide või hoidmistega.
• Elliot Wave-i mustrid uurivad tõenäosust tulevase turu suunale.
• Stohhastilised ostsillaatorid (stochastic oscillators) on impulssindikaatorid, mis võrdlevad sulgemise hinda perioodi jooksul toimunud hinnavahemikuga.