Kes on dollari-karu?

Dollari-karu on forexi kaupleja või spekulaator, kes kasutab pessimistliku strateegiat kaubeldes USA dollariga (USD) teiste valuutade vastu. See strateegia eeldab, et USD langeb aja jooksul teiste peamiste valuutade suhtes ja ta kaalub seda tegurit kui positsioneerib investeerimisportfelle.
Dollari-karu tegutseb, et kaitsta ennast USD paratamatu languse vastu, kasutades käike nagu varade likvideerimine.

 

Dollari-karu lahtiseletus

Dollari-karu kaupleja võtab finantsstrateegia, mis sisaldab nõrka dollarit. Põhimõtteliselt tähendab nõrk dollar seda, et ühe dollari eest saab vähem välismaist valuutat. Osad faktorid, mitte ainult majanduse asjaolud, võivad kaasa tuua nõrga dollari perioodi. Karud ei pruugi täpselt teada, millise valuuta vastu dollar kehvem on, kuid nad on kindlad enda vaadetes, et see ei vasta nende ootustele.

Karuturg, nagu nõrk dollar, toimub pikema aja jooksul nagu kuud või aastad, mitte lühiajaliselt nagu päevad ja nädalad. Karuturg on vastand pulliturule, kus varade hinnad on kõrged. Investorid, kes usuvad dollari väärtusesse, kutsutakse sageli pulli investoriteks. Pulli investor teeb tihtipeale vastupidiseid toiminguid, kui karu investor ja investeerib väärtpaberitesse kui pikaajalisse finantsstrateegiasse.

 

Dollari-karu kauplemine

Dollari-karu võtab lühiajalise positsiooni USD valuutapaaris. Et kasumit saada, peab dollari vahetuskurss jätkuvalt langema. Need USD karud arvestavad USA majanduse, võla ja kulutuste suhete, turu ülejäägi, ülemaailmsete toodete hindade ja geopoliitilise kliimaga. Nagu teatas CNBC 2018 aasta juunis, kauplemise ja tariifi sõjad mängivad samuti suurt osa selles, kuidas karu või pulli kaupleja vaatab USD väärtust. Nende välisvaluuta tehingud keskenduvad valuutapaarile, kus nad tunnetavad, et dollar jääb nõrgaks.

Dollari-karud võivad minna pikalt EUR/USD paariga, kuna EURi väärtuse tõusmisel langeb USD väärtus. Kuna USA dollaril on tugev negatiivne korrelatsioon väärismetallide ja tarbekaupadega, võib dollari-karu oma portfelli täita varadega nagu kuld ja mitteväärismetallid, et kindlustada end jätkuva dollari languse suhtes.

Kuigi pulli ja karu investoreid nähakse vastanditena, kus pullid on optimistlikud ja karud pessimistlikud, kasutavad nad vaid investeerimisstrateegiaid ja võivad enda positsiooni igal ajal muuta, võttes arvesse seda, kuidas nad turgu tajuvad. Kuna need kauplejad ja spekulandid hindavad USA dollari suhtelist tugevust, võivad nad jälgida dollari indeksit (USDX). See indeks laseb kauplejatel jälgida USD väärtust võrreldes valitud valuutadega.

 

Fiskaalpoliitika, intressimäärad ja dollari-karud

Fiskaalse kitsenemise perioodil, kui USA Keskpank tõstab intressimäärasid, võib USA dollar tõenäoliselt tugevneda ja see on hea dollari-pullide jaoks. Vastupidiselt, eelarve nõrgenemise perioodil, kui USA Keskpank langetab intressimäärasid, võib dollar nõrgaks muutuda nagu juhtus suure majanduslanguse ajal. Kvantitatiivset leevendamist kasutades ostis USA Keskpank suure koguse varaameteid ja hüpoteek-hüpoteegiga tagatud väärtpabereid, väärtpaberiturg tõusis, mis tõi USA intressimäärad rekordiliselt alla. Kui intressimäärad langesid, siis nõrgenes USA dollar oluliselt, millest said kasu dollari-karud.
Kahe aasta jooksul (2009. aasta keskpaigast kuni 2011. aasta keskpaigani) kukkus USD indeks (USDX) 17 protsenti. Neli aastat hiljem, kui USA Keskpank alustas intresside tõstmist esimest korda kaheksa aasta jooksul, pöördus USA dollari täbar seisukord ja see tugevnes.

Ajaloos on olnud palju dollari-karusid. Näiteks aastal 2005 nimetas Forbes Warren Buffeti üheks kõige tuntumaks dollari-karuks. Aastatel 2002-2005, kukkus EUR/USD 33% ning sellel ajal oli Buffet kurikuulsalt negatiivne dollari suhtes.

Nagu enamikkudes asjades, on seisukohti mõlematel pooltel turul pull vs. karu. Aprillis 2018 teatas, et Byron Wien (Blackstone-i aseesimees ja pull), et ennustab 3% kasvu, madalat inflatsiooni ja intressimäärasid, mis tõusevad vaid mõõdukalt. Karu David Tice (kes juhtis Prudent Bear-i fondi kuni 2008. aastani), usub, et aktsiaturg kukub 20-25 % 2018. aasta lõpuks, kuna intressimäärad tõusevad, eelarvepuudujääk kasvab ja turul tekib võlakirjade üleküllus.