Nõrga dollari definitsioon

Nõrk dollar (weak dollar) on situatsioon, kus USA dollari väärtus on kahanevas suhtes ühe või mitme välisvaluuta suhtes. Põhimõtteliselt tähendab see seda, et nõrga dollari eest saab vähem välisvaluutat. Erinevad faktorid, mitte ainult majanduslikud alused, võivad kaasa tuua perioodilise USA dollari nõrkuse.
Mõistet “nõrk dollar” kasutatakse kirjeldamaks pikemat perioodi, võrreldes 24-48 tunnilist dollari langust.

 

Nõrga dollari lahtiseletamine

Nagu ka majanduses, on riigi valuuta tugevus tsükliline, seetõttu on vältimatud nõrkuse ja tugevuse perioodid. Põhjused USA dollari väärtuse langemiseks on erinevad – majanduslikud põhjused, geopoliitilised sündmused ja ülemere riikide mõjud.
Fiskaalse kitsenduse perioodil, kui USA föderaalreserv tõstab intressimäärasid, on tõenäoline, et USA dollar võib tugevneda. Kuna investorid teenivad rohkem raha kõrgematest tootlustest, siis meelitab see rannaligidast piirkonda, mis seejärel surub USA dollari tugevamaks. Vastupidiselt, nõrk dollar juhtub fiskaalse leevendamise perioodil, kui USA Keskpank langetab intressimäärasid.

 

Kvantitatiivne leevendamine

Vastuseks suurele majanduslangusele, alustas USA Keskpank oma kurikuulsat kvantitatiivset leevendust, kus ta ostis suuri koguseid riigikassat ja hüpoteegiga tagatud väärtpabereid. Omakorda tõusis võlakirjaturg, mis surus USA intressimäärad rekordiliselt alla. Kui intressimäärad kukkusid, siis nõrgenes oluliselt ka USA dollar. Kahe aastase perioodi jooksul (2009 – 2011), kukkus USA dollari indeks (USDX) 17 %.
Kuid neli aastat hiljem kui USA Keskpank alustas kaheksa aasta jooksul esmakordselt intresside tõstmist, pöördus dollari täbar olukord ning see tugevnes kümneks aastaks. 2016. aasta detsembrid, kui USA Keskpank muutis intressimäärasid 0.25 protsendini, kaubeldi USDX-ga saja juures esimest korda alates 2003. aastast.

 

Turism ja kaubandus

Olenevalt tehingu tüübist, millel osaleda, ei ole nõrga dollari omamine alati halb situatsioon. Näiteks võib nõrk dollar olla halvaks uudiseks USA kodanikkudele, kes soovivad veeta puhkust välismaal, kuid see võib olla heaks uudiseks USA külastajate jaoks, kuna see tähendab, et USA oleks kutsuvam sihtkoht rahvusvaheliste turistide jaoks.

Veelgi tähtsam on see, et nõrk USA dollar on hea riigi kaubanduse puudujäägi jaoks. Kui USA dollar nõrgeneb, siis muutub selle eksport välisturul konkurentsivõimelisemaks, kuna see muutub odavamaks ülemere ostjate jaoks.
Nõrga dollari debatt on muutunud poliitiliseks konstandiks 21. sajandil. USA ja Hiina vahel on arvukalt argumente üksteise riikide tugevuste kohta, kus USA on ähvardanud märgistada ametlikult Hiina valuuta manipulaatoriks.