Arukas raha investeerimine on eriti tähtis, et saavutada rahaline edu ja finantsilised eesmärgid. Kui sul juba on või alles töötad investeerimise strateegia loomise kallal, siis tõenäoliselt sisaldab see mingis vormis aktsiaid. Ajalooline tulemus on see, mis teeb aktsiaturul investeerimise nii populaarseks. Vahemikus 1930 – 2013 aastatel oli S&P 500 indeksi keskmine kasum 9.7 %. Kuigi see sisaldab eriti raskeid aastaid kui ka eriti häid aastaid, siis see kõrge keskmine kasum aktsiatesse investeerimisel näitab, miks on hea neid omada.
Aktsiaturule investeerimine võib tunduda heidutava ülesandena, kuid kui kontsept on õpitud ja õige praktika on teostatud, siis on preemia märkimisväärne. Kuigi on olemas palju investeerimisvahendeid, nagu näiteks investeerimisfondid ja ETF-id, mis tegelikult ei nõua aktsiate välja valimist investori poolt, on ikkagi oluline aru saada, mis on aktsiad ning kuidas need töötavad, et sul oleks eelis, kui asi puudutab investeerimist.

Mis siis aktsiad täpsemalt on?

Aktsiad on omakapitaliinvesteeringud, mis esindavad ettevõttes omandiõigust. Aktsiate nimi võib olla ka “shares” või “equities”, mis põhiliselt tähendab, et sa oled (osaline) äriomanik. Firma aktsiad ostes tulevad kaasa ka teatud õigused, mille hulgas võivad olla näiteks dividendide saamine kui ka hääleõigus aktsionäride koosolekutel.
Ettevõtted väljastavad aktsiad suure kapitali kogumise vahendina. Seda kapitali kasutatakse seejärel erinevate projektide rahastamisel, mis hiljem kasvavad ja toovad investoritele tulu. Ettevõte võib minna privaatsest avalikuks, läbi esmase avaliku pakkumise (IPO) väljaandmisega. Kui ettevõte otsustab avalikuks minna, siis peab ta valima 1-4 unikaalset tähte (olenevalt mis nimistus nende valuuta on) unikaalse tuvastamise jaoks (teatud ka kui “stock ticker symbol”). Vahel võivad ettevõtted väga loovad olla, kui asi puudutab “ticker” sümboli valimist.

Ettevõtte aktsia hind, mis on avalikuks läinud, on lihtsalt ettevõtte väärtuse kindlaksmääramine turul. See väärtus sõltub muu hulgas ka ettevõtte hetkelisest kasumist ja oodatavast tulust. Kuigi kapitali hankimise protsess aktsiate pakkumise kaudu on hea vahend ettevõtte kiire kasvu ja laiendamise jaoks, on sellel ka omad varjuküljed. Lisaks kõrgetele börsil noteeritud maksudele, peavad avalikud ettevõtted avalikustama oma finantsaruanded, ära kannatama teatud eeskirjad ja seisma silmitsi aktsionäride pideva surve ja hoolika järelvalvega.

Aktsiate tüübid

On kaks peamist aktsiaklassi, mida on võimalik laialdaselt osta: lihtaktsia ja eelisaktsia. Lihtaktsia pakub sulle tükikese ettevõttest koos hääletusõigustega. Lihtaktsia puhul on sul eesmärgiks kapitali tulu koos dividendide sissenõudmisega, kuigi ettevõtetel pole kohustust maksta tavalistele aktsionäridele dividende. Dividend on makse (aktsiates, rahas või mõnes muus varas), mida ettevõte enda aktsionäridele maksab ettevõtte teenitud kasumist.
Eelisaktsia töötab aga natuke teistmoodi. Esiteks, tõenäoliselt ei saa sa enda osaga hääleõigust. Hääleõiguse asemel garanteerib eelisaktsia sulle rohkem juurdepääsu rahalistele eelistele. Kui ettevõte maksab dividende, siis maksab ta seda esimesena eelisaktsiate aktsionäridele. Lihtaktsiad on üldiselt riskantsemad kui eelisaktsiad. On soovituslik, et sul oleks hea segu liht- ja eelisaktsiad enda portfellis, olenevalt siis sinu investeerimise strateegiast.
Kuigi need on kõige tavalisemad aktsiate liigid, on ettevõtetel võimalik kohandada erinevaid aktsiate liike nii nagu nad tahavad. Seda tüüpi aktsiate klassifikatsioon on tavaliselt tingitud sellest, et ettevõte soovib hääleõiguse jätmist teatud inimeste rühmale. Seda on võimalik teha pakkudes rohkem hääli teatud aktsialiigile ja vähem teisele. Kui on rohkem kui ühte klassi aktsiaid, siis on klassid tüüpiliselt kavandatud klass A-ks ja klass B-ks. Näiteks Warren Buffet’s Berkshire Hathaway pakub mõlemat, klass A (BRK.A) ja klass B (BRK.B) aktsiaid.

Kuidas aktsiad töötavad: 10 asja mida teada, enne kui aktsiaid ostma hakkad

1. Õpi selgeks keel
Aktsiaturg võib sind segadusse ajada, kui sa pole selgeks õppinud investeerimise keelt. Õpi selgeks erinevused ning tähendused osta ja hoia vahel, investeerimisel ja päevakauplemisel, kuidas kaubelda aktsiaoptsioonidega, turu ajastamise strateegiad jne.

2. Tee selgeks põhitõed
Aktsiaturu põhitõdedest arusaamine ei ole kaasasündinud oskus, vaid õpitav. Põhitõdede selgeks õppimine on oluline samm, kui tahad alustada aktsiatega kauplemist. Leia õige algajale sobilik aktsiaturu kauplemise tehnika ja treening, mis sind innustab. Ja kõige tähtsam- ära kunagi arva, et sa oled kõike õppinud!

3. Harjuta
Mängi aktsiaturu mänge, see aitab sul treenida kasutades kuntsliku raha ja läbi selle saad tõelist kogemust, ilma riskeerimata. Tead ju küll ütlust, et harjutamine teeb meistriks- või kui asi puudutab investeerimist, siis harjutamine toob tulu.

4. Keskendu pikaajalisele perspektiivile
Päevakauplemise põnevus ahvatleb, kuid tekitab uue investori jaoks ka soovimatut stressi ja varajasi kaotusi. Osta ja hoia strateegia, mille tegi kuulsaks legendaarne investeerija Warren Buffet, võib olla küll vähem põnevam, kuid see annab pikas perspektiivis kindla kasumi.

5. Minimeerige risk
Kuigi on olemas palju tehnikaid, mis mõjutavad sinu aktsiaturgu investeerimise võimalusi, siis see on üks olulisemaid asju, et parandada oma investeeringu tulu. Sa ei saa riski kunagi täielikult ära kaotada, kuid investeerimisstrateegia loomise kursus aitab sul õppida selliseid strateegiaid, mis minimeerivad riski, eriti just tarbetu riski.

6. Kasuta eksperte
On palju eksperte, kelledel on aastakümnete jagu kogemusi ning kellede poole saad pöörduda, kui abi vajad. Praegusel digitaalsel ajastul pole mitte miski liiga kaugel. Võta nendega ühendust sotsiaallehtedel ja uuri milliseid investeerimise strateegiaid nemad kasutavad.

7. Tea oma investori profiili
Näiteks, kui palju riski sa talud. Isegi parem- kui suurt riski sa endale lubada saad? Võib juhtuda, et omakapital on sinu portfeli jaoks liiga riskantne. Või siis sobivad aktsiad sinule, kuid parim on hoida eemale “blue chip” (laialdaselt tuntud) ettevõtetest. See on eriti oluline, et vältida enda sattumist haavatavale positsioonile.

8. Mitmekesistamine on oluline
Ja eduka investeerimise ja pikaajalise kasumi kriitiline komponent. Sa saad oma riskiosa oluliselt vähendada, tänu mitmekesistamisele, luues oma aktsiaportfelli mitmesuguste erinevate ettevõtete väärtpaberitega, tööstusharudega ja piirkondadega.

9. Ole kursis uudistega
Võta kätte ajalehe finantsosa, vaata finantspõhilist veebilehte või telli uudiskiri. See ei tähenda, et peaksid iga hetk kontrollima turge. Pigem on oluline, et sul oleks ettekujutus praegustest mikro- ja makromajanduslikest sündmustest. Kui tead, mis parasjagu toimub, siis on sul palju parem positsioon, et luua edukas portfell.

10. Tea, millal hoida
Ja millal mitte. Ning ei, sa tegele õnnemänguga.

Aktsiaturgu investeerimine ei ole lühike väljasõit, vaid pikk teekond. Alati on veel õppetunde, mida õppida vaja on, avastamist vajavaid strateegiaid ja raha, mida teenida. Aktsiate ostmine ei ole õnnemäng, vaid hoopis investeering. See pole midagi, millega enda aega sisustada, vaid nõuab pikaajalist pühendumist. Et olla tõeliselt edukas, on raske töö ja pühendumus väga olulised. Aktsiaturg hõlmab maailma, kus kannatlikkust premeeritakse ja rahulik olek toob edu. Omadused nagu distsipliin, emotsionaalne kontroll, järjekindlus ja keskendumine õitsevad, kui oled pälvinud investeerimiskogemust. Kuid ennekõike- kui pühendud investeerimise õppimisele, siis tagad endale paranenud rahalise seisu.