Alates 1990ndate aastate algusest, on olnud palju valuutakriiside juhtumeid, mis on põhjustanud investorite laiaulatuslike taganemisi ja kapitali kaotust. Selles artiklis uurime me ajaloolisi juhtumeid valuutakriisist ning paljastame nende põhjused.
Mis on valuutakriis?
Valuutakriis tuleneb riigi valuuta väärtuse langusest. See väärtuse langus mõjutab negatiivselt majandust, luues vahetuskursside ebastabiilsuse, tähendusega, et ühte teatud valuutat ei saa osta teise valuutaga sama palju eest kui enne sai. Et asja lihtsamaks teha, saame öelda ajaloolisest perspektiivist, et kriisid on välja kujunenud kui investori ootused põhjustavad olulisi muutusi valuutade väärtuses.
Keskpankade, valitsuste ja investorite roll valuutakriisis
Fikseeritud vahetuskursi majanduses olevad keskpangad saavad proovida säilitada praegust fikseeritud vahetuskurssi, süües riigi välisvaluutareservidesse või lastes valuutakursil kõikuda, kui see on näoga valuutakriisi prospekti.
Esiteks, selgitame, miks välisvaluutareservide kasutamine on potentsiaalne lahendus. Kui turg ootab devaleerimist, saab valuutale suunatud allapoolset survet ainult kompenseerida intressimäära tõusuga. Selleks, et tõsta määra, peab keskpank langetama raha varustamist, mis vastukaaluks tõstab nõudlust valuutale. Pank saab seda teha, müües välisvaluutareserve, et luua kapitali väljavool. Kui pank müüb osa oma välisvaluutareservist, saab see makse oma kodumaises valuutas, mida see hoiab ringlusest väljapool varana.
Keskpangad ei saa toetada valuutamäärasid pikkade perioodide kestel, tänu välisvaluutareservide langusele ning ka poliitiliste ja majanduslike tegurite tõttu nagu näiteks tööpuuduse suurenemise tõttu. Valuuta devalveerimine, suurendades fikseeritud vahetuskurssi, toob samuti kaasa selle, et kodumaised kaubad on odavamad kui välismaised, mis suurendab nõudlust töötajate järele ning suurendab ka toodangut. Lühiajaliselt suurendab devalveerimine ka intressimäärasid, mida keskpank peab tasakaalustama rahapakkumise ja välisvaluutareservide suurenemise kaudu. Nagu eespool mainitud, siis võib fikseeritud vahetuskursi toetamine süüa kiirelt ära riigi varud ning valuuta devalveerimine võib lisada tagasi reservidesse.
Investorid on teadlikud sellest, et keskpankade tusaks saab devalveerimise strateegiat kasutada ja seda saab ehitada nende ootustele. Kui turg eeldab keskpangalt valuuta devalideerimist (ja seeläbi suuremat vahetuskurssi), ei realiseeru võimalus suurendada välisreservi kogunõudluse suurendamise kaudu. Selle asemel peab keskpank kasutama oma reserve, et vähendada rahavaru, mis tõstab kodumaist intressimäära.
Valuutakriisi anatoomia
Investorid proovivad sageli oma raha massist välja võtta, kui seal on üldine erosioon majandusliku stabiilsuse usalduses. Sellele viidatakse kui kapitali lennule (capital flight). Kui investorid on müünud oma kodumaise valuuta nimetatud investeeringud, konverteerivad nad need investeeringud välisvaluutasse. See põhjustab valuutakursi veelgi halvenemist, tuues kaasa jooksu valuutale, mille tõttu on peaaegu võimatu riigil finantseerida oma kapitalikulusid.
Valuutakriisi ennustused hõlmavad mitmekülgsete ja keerukate muutujate analüüsimist. On mõned tavapärased faktorid, mis seostuvad viimaste kriisidega:
• Riigid laenasid palju (praeguse konto defitsiit)
• Valuutaväärtused kasvasid kiiresti
• Investorid muutusid rahutuks valitsuse tegevuste tõttu
Vaatame mõnda kriisi, et näha kuidas need investoritele mõjusid:
Näide 1: Ladina-Ameerika kriis aastal 1994
20.12.1994 devalveeriti Mehhiko peeso. Mehhiko majandus oli suuresti paranenud aastast 1982, kui see viimati koges murrangut ja intressimäärad Mehhiko väärtpaberitele olid positiivsetel tasemetel.
Mitmed faktorid aitasid kaasa hilisemasele kriisile:
• 1980. aastate lõpupoole olnud majandusreformid, millede eesmärk oli piirata riigi suurimat inflatsiooni, hakkasid majanduse nõrgenemise tõttu murduma.
• Märtsis, aastal 1994, toimunud Mehhiko presidendikandidaadi mõrv tekitas hirme valuuta maha müümise pärast.
• Keskpangal oli hinnanguliselt 28 miljardit USA dollarit välisvaluutareservides, mis pidid peeso stabiilsena hoidma. Vähem kui aastaga, olid reservid kadunud.
• Keskpank alustas lühiajalise laenu konverteerimist peesodest dollarite võlakirjadeks. Konversiooni tulemusena langesid välisvaluutareservid ning võlg muutus suuremaks.
• Eneseteostav kriis tekkis siis, kui investorid kartsid, et valitsus ei suuda võlga tasuda.
Kui valitsus lõpuks otsustas devalveerida valuuta 1994. aasta detsembrikuus, tegid nad palju suuri vigu. Nad ei devalveerinud valuutat piisavalt suure summa võrra, mis näitas, et kuigi jälgides sidumispoliitikat, ei olnud see võimeline võtma vajalikke valusaid samme. See tõi kaasa välisinvestorite surumise peeso vahetuskursi drastilisele langemisel, mis lõpuks sundis valitsust suurendama kodumaiseid intressimäärasid peaaegu 80% võrra. See tõi kaasa raskused riigisisesele sisemajanduse kogutoodangule, mis samuti kukkus. Kriis leevendati lõpuks nii, et võeti erakorralist laenu Ameerika Ühendriikidelt.
Näide 2: Aasia kriis aastal 1997
Kagu-Aasia oli kodu “tiiger” majandusele ja Kagu-Aasia kriisile. Välismaised investeeringud olid aastaid sisse voolanud. Vähearenenud majandused kogesid ekspordi kiiret kasvu ja kõrgeid tasemeid. Kiire kasv oli tingitud kapitaliinvesteeringute projektidest, kuid üleüldine tootlikkus ei vastanud ootustele. Kuigi kriisi täpse põhjuse üle vaieldakse, oli Tai esimene, kes raskustesse sattus.
Sarnaselt Mehhikole, toetus Tai tugevalt välisvõlale, põhjustades selle liikumise mittelikviidsuse serval. Peamiselt olid ebatõhusalt juhitud domineerivad kinnisvarade investeeringud. Suure jooksevkonto puudujäägiga tegeles erasektor, mis järjest rohkem toetus välisinvesteeringutele, et püsida pinnal. See paljastas riigi suurele välisvaluuta riskile.
See risk tuli siis, kui USA suurendas sisemisi intressimäärasid, mis lõpuks madaldas välisinvesteeringute kogust, mis läks Kagu-Aasia majandusse. Järsku muutus jooskevkonto puudujääk suureks probleemiks ja arenes kiirelt finantsiline nakkus. Kagu-Aasia kriis tulenes mitmest põhipunktist:
• Kuna fikseeritud vahetuskursse oli liiga raske ülal pidada, siis kukkusid paljude Kagu-Aasia valuutade väärtused.
• Kagu-Aasia majandused nägid kiiret kasvu erakapitali võlgades, mida hoidsid püsti mitmed riigid oma ülehinnatud varade väärtustega. Vaikimisi kasvas väliskapitali sissevoolu langus.
• Välisinvesteeringud võisid olla vähemalt osaliselt spekulatiivsed ja investorid ei pruukinud pöörata piisavalt tähelepanu kaasnevatele riskidele.
Valuutakriisidest saadud õppetunnid
On mitmeid olulisi õppetunde nendest kriisidest:
• Majandus võib olla algselt maksevõimeline ja siiski variseda kokku tänu kriisile. Väikese võla omamine ei ole piisav, et hoida poliitikat toimivana või rahustada negatiivset investori suhtumist.
• Kaubanduse jäägid ja madalad inflatsioonimäärad võivad vähendada kriisi mõju majandusele, kuid rahalise nakkuse juhul on piiratud lühiajalised spekulatsiooni valikud.
• Tihtipeale on valitsused sunnitud pakkuma likviidsust erapankadele, mis saavad investeerida lühiajalisse võlga, mis nõuab lähiajalisi makseid. Kui valitsus aga investeerib samuti lühiajalisse võlga, võivad välisvaluutareservid väga kiirelt otsa saada.
• Fikseeritud vahetuskursi säilitamine ei muuda keskpanga poliitika tööd lihtsalt nimiväärtusega. Kuigi kinnitamise puhul võib aidata kavatsuste teatamine, vaatavad investorid siiski lõpuks keskpanga võimet poliitika säilitamiseks. Keskpank peab devalveerima küllaldasel moel, et olla uskumisväärne.
Lõpetuseks
Valuutakriis võib tulla erinevatel kujudel, kuid need on suures osas kujunenud siis, kui investori arvamus ja ootused ei vasta riigi majanduse väljavaadetele. Kuigi arengumaades on kasvamine üldiselt positiivne maailmamajanduse jaoks, on ajalugu meile näidanud, et liiga kiired kasvumäärad võivad luua ebastabiilsuse ja suurema võimaluse kapitali väljavooluks. Kuigi tõhus keskpanga juhtimine võib kasu tuua, on keeruline ennustada suunda, mille majandus lõpuks võtab, mis aitab seeläbi kaasa valuutakriisile.