Mis on valuuta carry tehing?

Valuuta carry tehing on strateegia, mille kohaselt kõrge tootlikkusega valuuta rahastab kauplemist madala tootlikkusega valuutaga. Kaupleja, kes seda strateegiat kasutab, üritab tabada vahet määrade vahel, mis võib tihtipeale olla märkimisväärne, olenevalt kasutatavast võimendusest.

Carry tehing on üks kõige populaarsemaid strateegiaid forexi turul. Kõige populaarsemad carry tehingud sisaldavad valuutapaaride ostmist, nagu näiteks Austraalia dollar / Jaapani jeen ja Uus-Meremaa dollar / Jaapani jeen, kuna intressimäär nendel valuutapaaridel on olnud üpriski kõrge. Esimene samm panemaks kokku carry tehingut, on leida milline valuuta pakub kõrget tulu ja milline pakub madalat tulu.

 

Valuuta carry tehingu põhialused

Valuuta carry tehing on üks populaarsemaid kauplemise strateegiaid valuutaturul. See on sarnane motole: “Osta madalalt, müü kõrgelt”. Parim viis esmakordseks carry tehingu rakendamiseks on teha kindlaks, milline valuuta pakub kõrget tulu ja milline madalat.

Kõige populaarsemad carry tehingud sisaldavad valuutapaaride nagu AUD/JPY ja NZD/JPY ostmist, kuna neil on väga kõrged intressimäära marginaalid.

 

Carry tehingu mehaanikad

Mis puudutab mehaanikat, siis on kaupleja positsioonis kasumi tegemiseks kahe riigi intressimäärade erinevuse tõttu senikaua, kuni nende valuutade vahetuskurss ei muutu. Paljud professionaalsed kauplejad kasutavad seda tehingut, kuna kasum võib tulla väga suur, kui arvesse võetakse võimendust. Kui meie näites olev kaupleja kasutab tavalist võimendust 10:1, siis saab ta teenida kasumit, mis on 10-kordne intressimäära erinevus.

Fundeeritud valuuta on valuuta, mida vahetatakse valuuta carry tehingutes. Fundeeritud valuutal on tüüpiliselt madal intressimäär. Investorid laenavad fundeeritud valuutat ning võtavad lühiajalisi positsioone vahendite valuutas, millel on kõrgem intressimäär. Keskpangad fundeeritud valuutaga riikides nagu Jaapani Pangas ja USA Föderaalreservis on tihti seotud agressiivsete rahaliste stiimulitega, mille tulemuseks on madalad intressimäärad. Need pangad kasutavad rahapoliitikat, et madaldada intressimäärasid, et anda hea algus kasvu jaoks majanduslanguse ajal. Kui määrad langevad, siis laenavad spekulandid raha ning loodavad lahti lasta oma lühikestest positsioonidest enne, kui määrad tõusema hakkavad.

 

Millal astuda carry tehingusse ja millal sellest väljuda?

Parim aeg carry tehingusse astumiseks on siis kui keskpangad tõstavad (või mõtlevad tõstmise peale) intressimäärasid. Paljud inimesed hüppavad siis carry tehingute vagunisse ja suruvad valuutapaari väärtuse üles. Samamoodi töötavad need tehingud hästi neil aegadel, kui on madal volatiilsus, kuna kauplejad on siis valmis ette võtma rohkem riske. Senikaua kuni valuuta väärtus ei kuku – isegi kui see ei liigu eriti või üldse mitte – saavad kauplejad endiselt raha.

Kuid intressimäära vähendamise periood ei paku kauplejatele carry tehingutes suurt kasu. See muutus rahapoliitikas tähendab ka muutust valuutade väärtuses. Kui määrad kukuvad, siis kipub ka nõudlus valuuta üle vähenema ning valuuta müümine muutub keeruliseks. Põhimõtteliselt, et saada kasumit carry tehingust, ei tohi olla liikumist ega mingit hinnatõusu.

 

Valuuta carry tehingu näide

Carry tehingu näitena oletame, et kaupleja paneb tähele, et Jaapani kursid on 0.5 protsenti, samas kui USAs on need neli protsenti. See tähendab, et kaupleja eeldab kasumit 3.5 protsenti, mis on erinevus kahe kursi vahel. Esimene samm on laenata jeene ning konverteerida need dollariteks. Teine samm on investeerida need dollarid väärtpaberitesse, makstes USA kurssi. Oletame, et praegune vahetuskurss on 115 jeeni dollari kohta ning kaupleja laenab 50 miljonit jeeni. Kui see on teisendatud, siis on tal selline summa:

USA dollarid = 50 miljonit jeeni ÷ 115 = $434,782.61

Peale aastast investeerimist nelja protsenti USA kurssi, on kauplejal:

Lõppbilanss = $434,782.61 x 1.04 = $452,173.91

Nüüd võlgneb kaupleja 50 miljonit jeeni, pluss 0.5 protsenti intressi:

Võlgnevus 50 miljonit jeeni x 1.005 = 50.25 miljonit jeeni

Kui vahetuskurss püsib aasta jooksul sama ja lõpeb 115 peal, siis on USA dollarites võlgnetav summa:

Võlgnevus = 50.25 miljonit jeeni ÷ 115 = $436,956.52

Kaupleja saab kasumit USA dollari lõppsumma ja võlgnetava summa vahest, mis on:

Kasum = $452,173.91 – $436,956.52 = $15,217.39

Pane tähele, et see kasum on täpselt eeldatav summa: $15,217.39 ÷ $434,782.62 = 3.5%

Kui vahetuskurss liigub jeeni vastu, siis kaupleja saaks suuremat kasumit. Kui jeen muutub tugevamaks, siis teenib kaupleja vähem kui 3.5 protsenti või võib isegi kahjumisse jääda.

 

Carry tehingute riskid ja piirangud

Suur risk carry tehingus on vahetuskursside ebakindlus. Kasutades ülal toodud näidet, kui USA dollar kukuks Jaapani jeeni suhtes, riskib kaupleja raha kaotamisega. Samuti tehakse neid tehinguid üldiselt suure võimendusega nii, et väike liikumine vahetuskurssides võib kaasa tuua suuri kaotusi, välja arvatud siis, kui positsiooni kaitstakse asjakohaliselt.

Efektiivne carry tehingu strateegia ei tähenda ainult seda, et minna pikalt valuutaga, millel on kõrgeim tulu ja lühidalt valuutaga, millel on madalaim tulu. Kuigi praegune intressimäära tase on oluline, on siiski olulisem intressimäärade tulevane suund. Näiteks, USA dollar võib tõusta Austraalia dollari suhtes, kui USA keskpank tõstab intressimäärasid ajal kui Austraalia keskpank on lõpetanud kitsendamise. Samuti töötavad carry tehingud ainult siis, kui turud on rahulolevad või optimistlikud. Ebakindlus, mure ja hirm võivad põhjustada investorite eemaldumist nende carry tehingutest. Valuuta paaride 45 protsendiline müük nagu AUD/JPY ja NZD/JPY aastal 2008, oli valla päästetud siis kui Suprime muutus ülemaailmseks finantskriisiks. Kuna carry tehingud on tihtipeale võimendusega investeeringud, olid tegelikud kahjumid ilmselt palju suuremad.